Kızartılmış içli köfte

Eklenme Tarihi: 1 yıl önce

Kızartılmış içli köfte
Berff
Eklenme Tarihi: 1 yıl önce
Malzeme Listesi
2 yemek kaşığı biber salçası Ürünlere Gözat
1 tatlı kaşığı tuz Ürünlere Gözat
4 su bardağı köftelik bulgur Ürünlere Gözat
İç harcı için:
sıvı yağ Ürünlere Gözat
Karabiber Ürünlere Gözat
Köftelik hamurumuz için:
2,5 su bardağı un
1,5 su bardağı irmik
1 tüm tavuk göğsü
tuz Ürünlere Gözat
4 adet orta boy soğan
kekik Ürünlere Gözat

Derin kabımıza verilen ölçeklerdeki gibi irmiğimizi köftelik bulgurumuzu, un ve salçamızı ekleyip önce kendi aralarında karıştırıyoruz.

Daha sonra yavaş yavaş yoğrulacak kıvama gelmesi için suyumuzu ekliyoruz. Köftelik hamurumuzun kıvamı ne çok katı ne de çok yumuşak olmalı yani elimizle açtığımızda birbirine tutacak kıvamda olmalıdır.) Aksi takdirde içine ekleyeceğimiz malzemeler köftemizin patlamasına sebep olacaktır)

Yoğurma işlemimiz bittikten sonra köftelik hamurumuzu iç harcı hazırlanana kadar dinlenmeye bırakıyoruz. Öncelikle doğranmış tavuk göğsümüzü tenceremizin içine koyup yarım su bardağı su ekleyip tavuklarımızın haşlanmasını sağlıyoruz.

Tavuğumuz bir yandan pişerken başka bir tenceremizin içerisine sıvı yağımızı ve küçük küp halinde doğradığımız soğanlarımızı ekleyip kavurmaya başlıyoruz. Pembeleşerek kavrulmuş olan soğanlarımızın içine haşlanmış tavuğumuzu ekliyoruz. Birkaç tur çevirerek tavuğun soğanla harmanlanmasına izin veriyoruz. Ardından bu karışımımıza sırasıyla baharatlarımızı ekliyoruz. ( Ağız tadınıza göre baharatları eksiltip arttırabilirsiniz) Bu iç harcımız hazırlandıktan sonra soğuması için Dilerseniz tencere ile beraber balkon gibi soğuk bir yere koyabilirsiniz veya da açık büyük bir tabağınıza yayarak da soğutabilirsiniz.

Sizin için nasıl kolay olursa bu soğutma işlemi onu uygulayın ama katiyen sıcak iç harcımızı köftelik hamurumuzla birleştirmeyelim hamuru anında eritip patlatmaya başlayacaktır o yüzden burada püf nokta iç harcımızın soğuması.

Şimdi hamurlarımızı küçük beze halinde alıp elimizde yuvarlayıp ortasından delik açarak parmağımızı geçirip kenarlara baskı uygulayarak çevirip inceltene ve huni şeklini alana kadar elimizde çevirelim. Daha sonra soğuyan iç harcımızı doluluk oranını isteğinize göre ayarlayarak ekleyelim ve top şeklini alıncaya kadar elimizde yuvarlama hareketini yapalım. Bu işlemi iç harcımız ve köftelik hamurumuz bitene kadar devam edelim.

Derin bir tavamızın içerisine sıvı yağımızı ekleyip kızartma işlemi için iyice ısınmasını sağlayalım. Tek tek köftelerimizi atıp kahverengi rengini alana kadar kızartalım. Bu işten bittikten sonra yemeğimiz hazır olacaktır.

Afiyet olsun. :)