Elmalı kurabiye

Eklenme Tarihi: 1 yıl önce

Elmalı kurabiye
Berff
Eklenme Tarihi: 1 yıl önce
Malzeme Listesi
1 çay bardağından iki parmak kadar fazla toz şeker
2 çay kaşığı kabartma tozu
Kurabiye hamuru için:
1 kase ceviz Ürünlere Gözat
1/2 çay bardağı sıvı yağ Ürünlere Gözat
150 gram tereyağı Ürünlere Gözat
2 çay kaşığı tarçın
2 çorba kaşığı yoğurt
4 su bardağı un
1 adet yumurta
1 paket vanilya
İç harcı için:
4 adet elma Ürünlere Gözat
2 çorba kaşığı pudra şekeri

Elmalarımızı yıkayıp soymakla başlıyoruz.

Daha sonra soyduğumuz elmaları derin bir tavanın içerisine rendemizin büyük delikli olan kısmıyla rendelemeye başlıyoruz. Bu işlem bittikten sonra rendelenmiş elmamızın üstüne şekerimizi tarçınımızı ve cevizimizi ekleyip ocağın altını açıyoruz.

Elmalar bir müddet sonra kendi suyunu salmaya başlayacaktır suyunu çekene kadar iç harcımızı kavurmaya devam edelim. Onu pişmeye bırakırken derin bir kabımıza hamurumuz için gerekli olan tüm malzemelerimizi tek tek koyup( sırası önemli değil) yoğurmaya başlayalım.

Ekmek hamurundan daha yumuşak bir kıvam oluncaya kadar yoğurmaya devam edelim.

Bu esnada da iç harcımıza bakmayı unutmayalım eğer elmamızın kendi öz suyu tam anlamıyla bitmişse ocağımızın altını kapatalım ve soğumaya bırakalım. Yaptığımız hamurdan bilye tanesinden yarım bilye kadar daha bir parça alıp beze haline getirelim. Bu bezeyi bir merdane yardımıyla çok kalın olmamasına dikkat ederek açalım ve içine yaptığımız elma harcıyla doldurup( doluluk oranına siz kendi isteğinize göre belirleyebilirsiniz) iki taraftan hafif bir şekilde üstünü bir biçimde kapatalım.

Bu işlemi hamurumuz ve iç harcımız bitene kadar devam ettirelim ne zaman ki elimizdeki malzemeler azalır o esnada da fırınımızı 180 derece olacak şekilde ısıtmaya başlayalım. Tepsilere koyduğumuz kurabiyelerimizi ısınmış olan 180 derecelik fırınımızda 25-30 dakika olacak şekilde pişirelim. Üstünün hafif kahverengi bir renk aldığını görünce fırınımızı kapatalım. Bu işlemler sonunda kurabiyemiz hazırdır servis tabaklarımıza paylaştırmadan önce pudra şekeri ile renklendirebilirsiniz.

Afiyet olsun. :)